Nechtík lekársky (Calendula officinalis, Asteraceae) je na pestovanie veľmi nenáročná a široko využiteľná liečivá bylinka – preto si prirodzene našla svoju cestu do záhrad a sŕdc milovníkov byliniek. Používa sa už po stáročia, a to vnútorne, ako aj navonok na liečbu rán, popálenín a akné. Slniečkovo-žlté a oranžové kvety sú tradičným liečivom na podporu imunitného systému a na zlepšenie nálady. A aby toho nebolo málo, tak jedlé okvetie hlavičiek kvetov (v podobe žltých lupienkov) prekypuje zložkami prospešných antioxidantov.
Meno Calendula pochádza z latinského slova calendae a vzťahuje sa na dlhé obdobie (sezónu) jeho kvitnutia. V určitých lokalitách sa traduje, že kvitne v každom mesiaci kalendárneho roka. Druhové meno officinalis zase pripomína jeho historické využitie v lekárňach a farmáciách ako uznávaný liečivý druh z rodu.
Dlhé „lupienky“ sú v skutočnosti kvietky v obvodovej časti zloženého súkvetia, ktoré sú samé miniatúrnymi kvetmi, čo je klasická črta čeľade astrovitých. Keď sa lepšie prizriete, uvidíte maličké púčiky v strede kvetu, ktoré sa čoskoro otvoria do samostatných okvetí.
Liečivý nechtík
Ak ho chcete využívať na medicínsky účel, je potrebné sa uistiť, že používate dobre vysušené celé kvietky, pretože väčšina liečivých olejov sa nachádza najmä v zelenom základe hlavičiek kvetov. Správne vysušené kvietky majú svetložltú alebo oranžovú farbu, ktorá je indikátorom, že sú kvalitné a čerstvé. Niekedy sa sušia iba lupienky, ale o to slabší bude ich účinok.
Pestovanie a zber nechtíka
Vypestovať nechtík zo semienka je veľmi jednoduché. Zasejte mierne „prehistoricky“ vyzerajúce semená priamo do pôdy v strede jari. Klíčenie trvá 5 až 14 dní. Následne ich rozdeľte do sponu 30 cm. Poprípade, pokiaľ je počasie príliš chladné, môžete semená vysiať do črepníkov a presadiť rastlinky, keď sa oteplí.
Nechtíku sa bude dariť v každej pôde, ale ako väčšina rastlín, nemá rád prílišné sucho ani mokro (bez odvádzania prebytočnej vody). Typicky sa pestuje ako jednoročná bylina, ale v teplejších podnebných pásmach vydrží aj ako trvalka s kratšou životnosťou. Bude kvitnúť najmä na slnečnom mieste, ale je schopný tolerovať aj trochu tieňa.
Variét nechtíka je neskutočné množstvo. Nájdeme veľa rôznych farebných odtieňov „západu slnka“: oranžovú, žltú, načervenalú. Existujú plnokveté odrody, ktoré vyniknú v záhrade alebo odrody s vyšším obsahom živice, ktoré majú liečivejší účinok. Ktorúkoľvek odrodu nechtíka môžete používať doma na prípravu jedál/dochutenie alebo ako liek.
Starostlivosť o kvety
Kvety sa musia zbierať každé 2 až 3 dni, aby sa predĺžila doba ich kvitnutia. Ak ich necháte vykvitnúť do semena, prestanú tvoriť nové kvety. Keď kvety pretrhávate, určite odstráňte zvädnuté kvety, ktoré začali ísť do semena. Tieto prezreté, odkvitnuté hlavičky majú lupienky, ktoré trčia v rôznych zvláštnych uhloch alebo už začali opadávať z rastliny a zelené semená sa už začali tvoriť. Takéto kvety treba vrátiť do pôdy a vzdať sa ich medicínskeho využitia.
Zber nechtíka
Zbierajte kvety nechtíka počas dňa, keď je teplo a rosa sa už vyparila a kvety vyzerajú nádherne sviežo a čulo. Pri zbere zistíte, že máte lepkavé prsty. Je to z dôvodu živicovej šťavy vytekajúcej z listeňov zeleného lôžka kvetu. Kvety sušte na sitách alebo v prevzdušnených košíkoch na dobre vetranom a teplom mieste. Často „premieste“ kvety pre lepšie sušenie.
–
Predtým než svoju úrodu uskladníte, uistite sa, že celé hlavičky kvietkov sú dostatočne vysušené. Lupienky by mali byť celkom suché a krehké a zelené lôžko hlavičky kvetu by malo byť pružné a ohybné, keď ho rozlomíte. Nesmie byť ale priveľmi vlhké. Kvety tiež príliš nepresušte. V závislosti od klímy a podmienok na sušenie môže proces správneho vysušenia nechtíka trvať týždeň až 10 dní.
–
Zdroj: Blog Juliet Blankespoor