0
0,00
0
EKO záhrada > alebo Téoria polovice pôdy

V poslednom čase sa veľa hovorí o eko systéme záhrad a prevažujúcej monokultúre trávnikov. Kedysi sa veľké pozemky starých rodičov, záhrady či sady alebo ich časti kosili len niekoľkokrát do roka. Záhrada tak ponúkala bohatý a rozmanitý ekosystém pre rastlinné, ale tiež živočíšne druhy. V záhradách rástli medonosné kvety, či liečivé bylinky a bolo tam živo.

V modernej záhradnej architektúre prevažuje v súčasnosti stratégia jednej veľkej zatrávnenej plochy, ktorá je doplnená atraktívnymi, dekoratívnymi rastlinami. Tá často okrem estetickej funkcie neplní ďalšie základné funkcie. Niektoré záhrady sú celkom bez ovocných kríkov či stromov, lúčnych rastlín a podobne, a tak poskytujú len obmedzenú možnosť stať sa zdrojom prirodzene živého ekosystému.

Na jednej strane pekný upravený vzhľad, ktorý stojí za obdiv, na druhej strane ukrajovanie z prirodzeného prostredia, ktoré by bez zásahu ľudskej ruky vyzeralo celkom inak.

Ako pomôcť oživiť ekosystém vo vašom okolí?

Ľudia si uvedomili potrebu upraviť svôj pohľad na svet a na to, čo považujeme za dokonalé a estetické a vyjsť v tomto ohľade v ústrety prírode. V súčasnosti nájdete v ponuke záhradníctiev a obchodov rôzne lúčne zmesy, ktoré sa odporúčajú vysiať na plochu namiesto klasickej a obľúbenej trávy. Po ich vyklíčení sa môžete dopracovať k peknému porastu pozemku vo forme kvitnúcej lúky, ktorá bude pestrá a zaujme svojou jednoduchou krásou.

Aj na Slovensku samosprávy v mestách pristúpili k úprave niektorých mestských pozemkov týmto spôsobom.

Teória polovice pôdy

Ďalšou zaujímavou stratégiou je „Teória polovice pôdy“ (Half earth theory). Táto nám navrhuje, aby sme na svojom pozemku polovicu plochy vrátili späť prírode, jej divokosti. Máme sa pokúsiť nechať aspoň polovicu záhrady, aby „zdivela“. Nechajte ju tak a ona sa sama zocelí. Každý kúsok zeme je dôležitý. Ak nedokážete premeniť polovicu záhrady, tak aspoň akýkoľvek kúsok v nej, ktorý dokážete ušetriť. Napríklad, tiež okraje pozemku sú vítané a dôležité.

Keď už máte pozemok pokrytý trávou, pôvodné druhy sa už budú ťažko ujímať. Tráva je pre ne príliš schopný konkurent, ktorý im to nedovolí. Je preto účinné, súvislý trávový porast šetrne odstrániť a následne zasiať novú skladbu porastu. Komu na trávniku rastie pestrejšia paleta rastlín, tomu stačí, ak polovicu záhrady ponechá prirodzenému rastu, aby sa ďalej slobodne rozvíjala. Obľúbené sú aj nepokosené ostrovčeky, ktoré vyzerajú zaujímavo aj po stránke dizajnu. Ocenia to všetky včely, čmeliaky, motýle a iné druhy hmyzu, čo prospeje aj plodivosti ovocných stromov vo vašej záhrade.

Projekt „We are the Ark“

Írska záhradná dizajnérka Mary Reynolds, ktorá roky navrhovala koncepty záhrad, dospela životnou skúsenosťou k poznaniu, že pomáhať vytvárať živé ekosystémy je dôležité, najmä, ak ich človek svojou stavebnou či inou činnosťou zaberá a narúša. Svoje myšlienky zhmotnila v podobe projektu „We are the Ark“.

Sama prináša odporúčania na obnovu výsadby z okolia. Ideálne je podľa nej využiť semienka pôvodných rastlín, ktoré nájdete v prírode, napríklad v rádiuse 10 kilometrov od vášho pozemku. To sa vraj v praxi najlepšie osvedčilo. Ďalej môžete umiestniť informáciu a logo tohto projektu na miesto prirodzene pestovanej záhrady, a to z praktického dôvodu… Dôležité je, aby aj okoloidúci ľudia alebo susedia mohli lepšie pochopiť význam, prečo to, čo niektorí budú považovať za „zanedbanú záhradu“ má veľmi dobrý dôvod.

Viac zaujímavých informácií v ďalšom článku. Zdroj nájdete na stránke www.wearetheark.org.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *