0
0,00
0
Futuristické dielo s ekologickým účelom – 8. kontinent

Dizajnérka a architektka Lenka Petráková aktuálne získala unikátne ocenenie Nadácie Jaques Rougerie Génération Espace Mer – Institut de France. Vyštudovala STU a absolvovala zahraničné štúdijné pobyty v Los Angeles a vo Viedni. V súčasnosti pracuje v slávnom ateliéri Zaha Hadid Architects (ZHA) ako senior dizajnérka. Cenu získala od nadácie, ktorá prepája svet modernej architektúry a životné prostredie a zaoberá sa konkrétnejšie moriami.

O nadácii Jaquesa Rougerieho

Jacques Rougerie je francúzsky architekt a oceánograf, ktorý sa špecializuje na podmorské biotopy. Heslo jeho nadácie znie „Postavte svoje sny! Predstavte si vašu budúcnosť!“

Medzi ambasádorov tejto nadácie patria zvučné mená zástupcov profesií, ktorých zameranie nie je náhodné, ale naopak úzko späté so svetom a biosférou: – morská biologička Sylvia Earle (projekt SeaOrbiter), astronaut Jean-Loup Chrétien, psychiater a prezident Nadácie Solar Impulse Bertrand Piccard, astronautka Claudie Haigneré, architekt a urbanista Dominique Perrault, architekt Kazuyo Sejima, slávny Jean-Michel Cousteau (zakladateľ Ocean Futures Society), astronaut Jean-François Clervoy, biologička Françoise Gaill, biológ a expert na oceánografiu Gilles Boeuf, profesorka architektúry na Harvardskej univerzite – škole dizajnu Sarah Whiting a ďalší..

Projekt stanice na čistenie oceánov

Hlavnou funkciou stanice, ktorú navrhla Lenka Petráková, je zbierať nahromadený odpad v mori, ktorý už vytvoril pomyselný „ôsmy kontinent“ na zemeguli.

Návrh objektu sa skladá z viacerých častí a mal by pojať 50-člennú posádku. Tá by mala zabezpečovať chod a funkciu ekologickej stanice a uskutočňovať aj vedecký výskum oceánov. Súčasťou plávajúcej stanice by boli skleníky, v ktorých by sa pestovali rastliny a voda zbavovala soli.

Možno o niekoľko desaťročí budú vody oceánov brázdiť takéto umelecky stvárnené ostrovy – ekologické stanice na zlepšovanie života v mori.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *